oncja.. My, jako pacjenci, powinniśmy dbać o higienę zębów myjąc je rano i wieczorem, czyszcząc przestrzenie między zębami, używając płynu do płukania jamy ustnej, który poleci nam nasz lekarz i oczywiście kontrolując stan naszego uzębienia co pół roku u dentysty. Nikt z nas przecież nie chce zbyt szybko pozbyć się naturalnego uzębienia na rzecz sztucznego, więc zawsze trzeba dbać o nasze zęby, wykonując te wszystkie czynności, o których jest mowa w tym artykule. Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli nam cieszyć się pięknym, zdrowym, a przede wszystkim własnym i naturalnym uśmiechem przez wiele lat. Ta kwestia powinna być dla nas wszystkich priorytetowa, bo zdrowie zęby równa się zdrowy cały organizm, a co za tym idzie - długie życie. A na tym chyba nam wszystkim zależy.
Stomatologia to dziedzina która zajmuje się
Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu osób. Aby uniknąć wielu chorób i bolesnych przypadłości bardzo ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym a także ograniczenie cukru, który jest przyczyną próchnicy już u kilkuletnich dzieci.
Sprawdzony i zaufany dentysta na każdej kontroli oceni nowe zmiany i odpowiednio wcześnie wdroży leczenie. Stomatologia to dziedzina, która zajmuje się nie tylko zębami ale również dziąsłami, dlatego warto pokazać na wizycie bolesne zmiany.
Z kolei endodoncja to leczenie kanałowe. Najczęściej jest ono konieczne gdy ząb jest bardzo zniszczony. W leczeniu wykorzystywane są specjalne narzędzia. Leczenie kanałowe jest długotrwałe i kosztowne. Zazwyczaj koniecznych jest kilka wizyt, a całkowity koszt to kilkaset złotych.
Niestety choroby miazgi zęba są bardzo bolesne, przez co pacjent może odczuwać dyskomfort gdy znieczulenie po zabiegu przestaje działać.
Leczenie kanałowe to w niektórych przypadkach alternatywa dla ekstrakcji zęba i wstawienia implantu.
Szeroki zakres działania stomatologii
Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez różnych dziedzin medycyny a w tym bez stomatologii. Stomatologia zajmuje się leczeniem zębów, przyzębie, jak i tkanek jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Ten dział medycyny zajmuje się nie tylko patologiami związanymi z naszym uzębieniem, lecz także tym, jak nasz układ zębowy funkcjonuje. Gdy funkcjonuje niewłaściwie, to dentysta może dać skierowanie do ortodonty, który zbada pacjenta i da skierowanie na zakup odpowiedniego dla pacjenta aparatu na zęby, w celu wyprostowania zgryzu, czy wyrównania zębów, które nierówno rosną. Nierzadko stomatolog zajmuje się również protetyką, czyli uzupełnianiem braków w uzębieniu. Stomatolodzy, to również lekarze zajmujący się leczeniem chorób miazgi zęba i leczeniem tkanek okołowierzchołkowych. Taki dział stomatologii nosi nazwę endodoncja. W tym przypadku podstawą leczenia zębów jest tak zwane leczenie kanałowe. Dziś w leczeniu kanałowym wykorzystuje się nowoczesne urządzenia, jak na przykład mikroskopy operacyjne.